Rajkot, Gujarat
GST No. 24AFDPJ0028D1Z9
Call 08047805255 74% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Swing Over Bed | 495 mm |
| Distance Between Centers | 1500 mm |
| Bed Length | 14 Feet |
| Spindle Bore | 100 mm |
| Motor Power | 3.5 kW |
| Spindle Speed Range | 25-450 RPM |
| Applicable Industry | Power Plant, Shipbuilding, Oil Industry |
| Bed Width | 325 mm |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Lead Screw Diameter | 38 mm |
| Lead Screw Pitch | 4 T.P.I |
| Machine Condition | New |
| Tail Stock Spindle Taper Bore | MT-4 |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of All Gear Lathe Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Product Brochure
| Swing Over Bed | 900 mm |
| Distance Between Centers | 3000 mm |
| Bed Length | 14 Feet |
| Spindle Speed Range | 25 TO 400 |
| Motor Power | 7.5 hp |
| Height of Centre | 500 mm |
| Applicable Industry | Steel Rolling Mills, Textile, Tool Room, Power Plant, Shipbuilding, Paper Mills, Sugar Mills, Mining, Oil Industry |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Machine Type | Belt Driven Extra Heavy Duty Lathe Machine |
| Condition | New |
| Tail Stock Spindle Taper Bore | MT-4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Spindle Bore | 130 mm |
| Lead Screw Diameter | 50 mm |
We are engaged in offering a wide range of Plano Bed Heavy Duty Lathe Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Thanks and Regards,
Yogi Machine Tools
MO. 9.7.2.3.0.0.0.6.5.9
View Complete details
Product Brochure
| Swing Over Bed | 495 mm |
| Distance Between Centers | 2500 mm |
| Bed Length | 14 Feet |
| Spindle Bore | 150 mm |
| Motor Power | 5 hp, 4 kW |
| Spindle Speed Range | 25-450 RPM |
| Applicable Industry | Power Plant, Oil Industry, Shipbuilding |
| Bed Width | 325 mm |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Lead Screw Diameter | 38 mm |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of Plano Bed Heavy Duty Lathe Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details