Rajkot, Gujarat
GST No. 24AFDPJ0028D1Z9
Call 08047805255 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 unit
Product Brochure
| Machine Type | Light Duty Lathe Machine |
| Height of Centre | 165 |
| Swing Over Bed | 320 m.m. |
| Applicable Industry | Tool Room |
| Bed Width | 4.5 feet |
| Distance Between Centre | 29" |
| Swing Over Cross Slide | 190 m.m. |
We are engaged in offering a wide range of Automatic Lathe Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Spindle Bore | 1.5 Inches |
| Height of Centre | 165 mm |
| Bed Width | 9.5 Inches |
| Type of Lathe Machine | Light Duty Lathe Machine |
| Machine Type | Belt Driven Lathe Machine |
| Model Name/Number | L-2 |
| Power | 1 HP |
| Length Of Bed | 1600 mm (5' - 3") |
| Weight | 960 mm (37 3/4") |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Planet Lathe Machine |
| Phase | Three |
| Distance of Between Center | 740 mm (29") |
| Space of Floor Length | 6' 3" |
| Height x Width | 4' 6"x2' 6" |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
We are engaged in offering a wide range of Automatic Light Duty Lathe Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Product Brochure
| Swing Over Bed | 300 |
| Bed Length | 4.5 Feet |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Machine Type | Light Duty Lathe Machine |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Gearbox Type | All Geared |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Applicable Industry | Sugar Mills, Power Plant, Paper Mills, Steel Rolling Mills, Tool Room, Textile, Mining, Shipbuilding |
| Bed Width | 11" |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Swing Over Bed | 300 mm |
| Spindle Bore | 52 MM |
| Accuracy Class | Tool Room Grade |
| Control Type | Conventional |
| Spindle Speed | 100-2500 rpm |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Tool Room |
| Admit Between Center | 1000 |
| Distance Between Centers | 1000 |
| Lead screw pitch | 4 tpi |
| Cross Slide Travel | 200 |
| Tailstock sleeve travel | 200 |
| Country of Origin | Made in India |
| Between Centers | 750 mm |
| Max Swing Over Bed | 500 mm |
We are engaged in offering a wide range Precision Lathe Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Thanks and Regards,
Yogi Machine Tools
MO. 9.7.2.3.0.0.0.6.5.9
View Complete details
Product Brochure
| Height of Centre | 250 mm |
| Spindle Bore | 80 mm |
| Machine Type | Belt Driven Lathe Machine |
| Voltage | 415 V |
| Layout | Horizontal |
| Brand/Make | Planet Lathe Machine |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three |
| Space of Floor Length | 9' |
| Height x Width | 4' 6"x 3" |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
We are engaged in offering a wide range of Semi automatic Medium Lathe Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details