Rajkot, Gujarat
GST No. 24AFDPJ0028D1Z9
Call 08047805255 74% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Distance Between Centers | 2500 mm |
| Bed Length | 12 Feet |
| Spindle Bore | 100 mm |
| Motor Power | 5 hp |
| Spindle Speed Range | 25-800 RPM |
| Applicable Industry | Textile, Power Plant, Oil Industry, Mining, Steel Rolling Mills, Sugar Mills, Paper Mills, Tool Room, Shipbuilding |
| Bed Width | 325 mm |
| Machine Type | All Geared Heavy Duty Lathe Machine |
| Chuck Size | 400 mm |
| Phase | Three Phase |
| Maximum Swing in Gap | 790 mm |
| Lead Screw Pitch | 4 T.P.I |
| Tail Stock Spindle Diameter | 50.8 mm |
| Tail Stock Spindle Travel | 180 mm |
| Tail Stock Spindle Taper Bore | MT-4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Range of Inch Thread | 2-24 T.P.I |
| Range of Metric Thread | 1-6 mm |
| Number of Spindle Speeds | 9 |
| Swing Over Cross Slide | 380 mm |
| Height of Centre | 300 mm |
We are engaged in offering a wide range of All Geared Heavy Duty Lathe Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Lathe MachineView Complete details
Product Brochure
| Swing Over Bed | 495 mm |
| Bed Length | 2500 mm |
| Spindle Bore | 105 mm |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Gearbox Type | Norton Gear Box |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Motor Power | 3 HP |
| Height of Centre | 254 mm |
| Applicable Industry | Power Plant, Tool Room, Steel Rolling Mills, Paper Mills, Sugar Mills |
| Bed Width | 325 mm |
| Machine Type | All Geared Heavy Duty Lathe Machine |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Swing Over Cross Slide | 380 mm |
| Maximum Swing in Gap | 790 mm |
| Cross Slide Travel | 230 mm |
| Spindle Speed Range | 25-450 RPM |
| Lead Screw Pitch | 4 T.P.I |
| Tail Stock Spindle Diameter | 50.8 mm |
| Tail Stock Spindle Travel | 180 mm |
| Tail Stock Spindle Taper Bore | MT-4 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Bed Length | 4.5 Feet |
| Distance Between Centers | 750 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Swing Over Bed | 406 mm |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Machine Type | All Geared Medium Duty Lathe Machine |
| Gearbox Type | All Geared |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Bed Width | 275 mm |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Distance Between Centre | 18" |
| Swing Over Cross Slide | 205 mm |
| Maximum Swing in Gap | 600 mm |
| Spindle Speed Range | 40 TO 1200 RPM |
| Lead Screw Pitch | 4 T.P.I |
| Motor Power | 2 HP |
View Complete details
Product Brochure
| Swing Over Bed | 18 |
| Bed Length | 1000 mm |
| Spindle Bore | 50 mm |
| Machine Type | Medium Duty Lathe Machine |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Applicable Industry | Steel Rolling Mills, Sugar Mills, Textile, Mining, Tool Room, Paper Mills, Power Plant, Shipbuilding |
| Bed Width | 11 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details