Rajkot, Gujarat
GST No. 24AFDPJ0028D1Z9
Call 08047805255 72% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Max Force Or Load | 30 ton |
| Capacity | upto 10 tons |
| Model Name/Number | 30 tons |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Mild Steel |
| Day Light Gap | per-order |
| Control Type | Non CNC |
| Color | per-order |
| Arbor Size | per-order |
| Base Size | per-order |
| Cnc Or Not | not |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of Hand Operated Hydraulic Press Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Product Brochure
| Max Force Or Load | 60 ton |
| Model Name/Number | 60 tons |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Mild Steel |
| Day Light Gap | per order |
| Control Type | Non CNC |
| Color | per order |
| Arbor Size | per order |
| Base Size | per order |
| Cnc Or Not | not |
| Country of Origin | Made in India |
| Overall Height | per order |
| Place Of Origin | India |
| Power Source | 3 phse |
| Weight Kilogram | per order |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 40 Ton |
| Machine Type | H-Frame |
| Automation Grade | Hydraulic |
| Control Type | Manual |
| Table Size | 500x450 mm |
| Daylight | 500 mm |
| Material | Mild Steel |
| Stroke Length | 300 mm |
| Motor Power | 5 HP |
| Application | Deep Drawing, Moulding, Stamping, Coining, Forming, Bending, Cutting, Punching, Embossing, Straightening |
| Brand | Yogi Machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finsh | Color Coated |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | upto 10 tons |
| Max Force Or Load | 30 ton |
| Model Name/Number | 30 tons |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Mild Steel |
| Day Light Gap | per order |
| Control Type | Non CNC |
| Color | per order |
| Arbor Size | per order |
| Base Size | per order |
| Cnc Or Not | not |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Press Capacity | 5 ton |
| Operation Mode | Manual |
| Working Type | Single Action |
| Table Size | 500×500 mm |
| Daylight Opening | 100 |
| Cylinder Stroke | 100 |
| Control Type | Hand Lever |
| Frame Construction | Cast Steel |
| Power Source | Hand Operated |
View Complete details
Product Brochure
| Frame Type | H Frame |
| Bed Height Adjust | Hydraulic |
| Max Daylight | 800 mm |
| Stroke Length | 200 mm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Yogi Machine |
| Power Source | Hydraulic |
| Surface Finish | Color Coated |
| Press Capacity | 20 ton |
| Max Force Or Load | 10 ton |
| Operation Mode | Manual |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Product Brochure
| Press Capacity | 40 ton |
| Working Type | Manual |
| Capacity | 50 ton |
| Surface Finish | Hi Quality |
| Surface Treatment | Hi Quality |
| Mould Area | per order |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details